ארכיון
מאמר פתיחה מוטי שיוביץ 22 ספטמבר 2009
מחשבות

"מחשבות" נוצר כמקום להעלאת חוויות והתנסויות מקצועיות שלא ניתן למצוא להן מקום במצגת מובנית. לאורך עבודתנו השוטפת עולים נושאים רבים בעלי עניין שאם לא נעלה אותם בפני עצמנו הם ישקעו וייעלמו בים המשימות של היום יום.
- "מחשבות" ינסה לגעת בנושאים רגישים ולפעמים מפתיעים ובלתי צפויים בעבודתנו האדריכלית. כל זאת מתוך רצון לשתף, ומתוך כוונה כנה לקבלת תגובות ויצירת דיאלוג.
- להבדיל משאר תוכן האתר המציג את המשרד כחטיבה של חשיבה ויצירה מאוחדת, "מחשבות" פתוח לביטוי אישי לעובדי המשרד, במה להעלאת מחשבות והגיגים באופן חופשי ואישי.

טבלת היסודות

- עם השקת האתר בחרתי לפתוח בצניעות המתבקשת בנושא לשמו הקמתי את הסטודיו - "ארכיטקטורה". לנסות לאפיין את האופן בו אנו מביטים וחיים את עבודתנו, ולסכם בתיאור הדרך אותה בחרנו להציג את עבודתנו במצגת האתר - טבלת 7 היסודות.
- מאז היותי סטודנט מלווה אותי אמירה של לואי קאהן (בתרגום אישי): "ארכיטקטורה איננה קיימת, מה שקיים הוא הרוח של הארכיטקטורה". משפט חמקמק ומלא עומק שלאורך השנים עדיין קשה להבהירו ולהסבירו עד תום, אך יחד עם זאת קל לחוש הזדהות עם האמת הצפונה בו.
- יום יום אנו מגיעים למשרד, עושים ארכיטקטורה הלכה למעשה, בונים בניינים מתוך שאיפה ומאמץ מתמיד שיהיה בהם את אותו הביטוי, את אותה הרוח, את אותה נגיעה שכה קשה להגדיר במילים.
- חוסר יכולתי להגדיר במילים את רוח המקצוע אשר בחרתי, מתחלפת עם יכולת הולכת ומשתכללת עם הזמן להגדיר ולהבין מאפיינים ומושגים מהותיים היוצרים, בונים ומרכיבים את השלם הבלתי מושג.

מושגי יסוד כמו: חלל, זמן, אור, מבנה, צורה, אוירה, חומר, פרט, צבע, מקום, קונטקסט וכדו', משמשים לי כמערכת גשרים אל המהות הבלתי מושגת של המקצוע. הרצון להבין את המושגים ולמצוא להם ביטוי ונוכחות, משמש סמן בדרך הלא סלולה המתקיימת בכל פרויקט ופרויקט. יתרה מזאת לאורך הזמן מושגים יסודיים רבים לובשים צורה ופושטים צורה, חלקם מקבלים חשיבות ועומק, ואילו אחרים מתגלים מחדש ונוספים לרשימה.
בתחילת דרכי המקצועית התקיים בי הרצון לצמצם את מרכיבי המהות על מנת לחתור להגדרה ושליטה. אולם כיום מתקיימת בי התחושה ההפוכה המחפשת פתיחה והרחבה של היסודות לרשימה המבקשת לגדול ולהתעצם, ובכך להרחיב את מושגי התוכן המרכיבים את הארכיטקטורה.


סאלק אינסטיטוט, קליפורניה- אדריכל: לואי קאהן

מרשימה לטבלה

רשימת היסודות המופשטת מיסודה מתגלה אף היא במהרה כקשה לחדירה, שכן מושגי החלל, הזמן, האור, הצורה ודומיהם אף הם חמקמקים וקשים להגדרה. למרות כל זאת, בדומה לתהליך הפירוק הקודם של המושג ארכיטקטורה ניתן בקלות רבה להצמיד לכל יסוד מושג נלווה, אשר יכול לנוע מהמפשט לקונקרטי.
לדוגמא: המושג חלל - במקום לנסות ולהגדירו ניתן להצמיד לו מאפיינם נלווים
מפשטים כמו: חלל זורם, חלל תוחם, חלל אינטימי, חלל ציבורי וכדו' וכן מאפיינם קונקרטיים יותר כמו: חלל מגורים, חלל עבודה, חלל אירוח וכדו'. לפתע נוצרת קרבה והבנה ליסוד ללא כל צורך בהגדרות, ויתרה מזאת, מתקיימת כאן שאיפה וחתירה לרגישות יתר ביכולת הולכת ומתפתחת למצוא ולאפיין את היסוד דרך תחושה והתבוננות אישית.
- השלב הבא בתהליך הפירוק היה לצייר טבלה, אשר עמודותיה הן רשימת היסודות ושורותיה הן המושגים הנלווים. טבלה ניטראלית, פתוחה, אישית וכללית כאחד שהסיכום שלה ההולך ומתעצם לאורך הזמן הוא - "ארכיטקטורה".
טבלה אשר יכולה להיות מילולית וחזותית גם יחד- יסוד ומאפיין ניתנים לתיאור ע"י תמונה.
על מנת להשלים את התמונה ניתן לדמיין טבלה הכוללת ציר-z דמיוני הכולל פרויקט ספציפי. בדרך זו הטבלה תזמן אפשרויות כמו פיתוח כלי לניתוח וביקורת לפרויקט וכן כלי ויזואלי להצגתו.

מטבלה למצגת

כאשר חשבנו על פיתוח מצגת פרויקטים לאתר הסטודיו, שאפנו למצוא ביטוי לרעיון העומד בבסיס טבלת היסודות, הווה אומר יצירת מסע בין מושגים אדריכליים שמצאו ביטוי בפרויקטים שביצענו תוך כדי תנועה אינטואיטיבית בין היסודות.
- השלב הראשון היה לבחור ולברור בקפידה רבה את 7 היסודות המהותיים ביותר לעשייתנו האדריכלית.
- השלב השני היה להצמיד לכל יסוד ויסוד את אותן תמונות שלדעתנו מבטאות את מהותו. המעניין והמפתיע הוא שלא לכול היסודות נמצאו תמונות מתאימות וכך מצאנו עצמינו שבים לנתח, להביט ולצלם את הפרויקטים בראי היסודות והמאפיינים הנלווים להם.
מטבע הדברים, השפה החזותית איננה חד משמעית וישנן תמונות הנוגעות ביותר מיסוד אחד. תמונות אילו עזרו לנו ליצור את המעברים האינטואיטיביים שבין היסודות.

לסיכום: נגיעה אישית ב-7 היסודות שנבחרו

חלל:
האין המוחלט, קיומו מתמיד עוד לפני הבריאה כתהום ותוהו. המושג הנוכח והנעלם ביותר במקצוע. תחושת החלל עבורי היא החוויה הראשונית והמשמעותית ביותר בארכיטקטורה המתבטאת בתחושה של נוכחות בפנים.

כיפת הפנטאון, רומא

מושגים נלווים:
חלל זורם, חלל תוחם, חלל אינטימי, חלל ציבורי, חלל מגורים, חלל עבודה, חצר וכדו'.

צורה:
המרכיב הבסיסי והראשוני ליצירת שפה חזותית, וכן היסוד המהותי ליצירת חוויה של נוכחות וביטוי.

דיונות במדבר סהרה- צילום: אדריכל מוטי שיוביץ רישום של הפירמידות בגיזה- לואי קאהן 1959

מושגים נלווים:
נפח, מישור, קו, סדר ואי סדר, אופקיות, ורטיקאליות, אמורפיות וכדו'.

מבנה, קונסטרוקציה:
החוויה שבעצם יצירת המיפתח וההיגיון שמאחוריו.

כנסיה גוטית אולם הכנסים בטורינו- פייר לואיג'י נרבי

מושגים נלווים:
מבנה שלד(עמודים וקורות), מבנה מרחבי,מבני תלייה, מבני מתיחה וכדו'.

אור:
הלב של היסודות, המקור והבסיס לאומנויות הפלסטיות. האור והצל הם אמצעי הביטוי לכל היש. אין צורה ללא אור, אין צבע ללא אור, אין חומר ללא אור. האור הוא הנברא הראשון ביצירת העולם.
כאשר קרן האור הראשונה חדרה לאפלת התוהו, הובחן החלל והחומר היוצר אותו והזמן החל לנוע. האור והזמן הם הבסיס לחדש לישן ולמתהווה. האור הוא האמצעי המהותי ליצירת אווירה.

צילומי אור, מרוקו- צילום: אדריכל מוטי שיוביץ

מושגים נלווים:
אור ישיר, אור עקיף, אור מוחזר, אור יקרות הבוקע ממהות פנימית מוצפנת, אור ערפילי, אור יום, אור ירח וכדו'.

תנועה:
התנועה היא הזדמנות להפוך את הצורך להגיע ממקום למקום לחוויה של חלל, תוך יצירת קשר עם הסובב אותנו מבפנים ומבחוץ.
תנועה היא שינוי מתמיד של נקודת המבט במבנה. תנועה היא החוט המקשר שבין האלמנטים השונים בבניין.


הגלריה העירונית(שטאטגלרי), שטוטגארט- אדריכלים: ג'יימס סטירלינג, מייקל ווילפורד

מושגים נלווים:
תנועה צירית, תנועה היקפית, תנועה בין מפלסים, תנועת מבט וכדו'.


חומר:
החומר הוא המציף את מחול התחושות של הגוף בחלל. החומר והאור הם מחוללי האווירה בחלל. החומר הוא ההתמודדות עם הזמן, ועם איתני הטבע על פי חנה ארנדט בתרגום חפשי מיתוך ספרה "The human condition": "הבית כמוצר אנושי נבנה במטרה להתקיים ולהחזיק מעמד יותר ממעגל חיים של אדם."

Ice Space ,אילת בית טנא, רמת השרון

מושגים נלווים:
קשה - רך, נקבובי - אטום, עמיד - מתכלה, כבד - קל, טבעי - מלאכותי, שקוף - אטום וכדו'.

פרט:
הפרט הוא המפגש שבין חומרים שונים ובין אלמנטים בני אותו החומר.
ההיגיון המבני נמצא בפרט. הניקיון, הדיוק ואהבת הבנייה מתבטאים ע"י הפרט.
כפי שנהוג לאומר: אלוהים נמצא בפרטים.


בית טרייטל, רמת חן - רמת גן הגלריה הלאומית החדשה, ברלין- אדריכל: מיס ואן דר רוהה

מושגים נלווים:
נוגע לא נוגע, חודר, חופף, נשען, תלוי וכדו'.

אדריכל מוטי שיוביץ, 30.9.2009